نیک نام

در این وبلاگ قصد دارم به مطالب مختلفی بپردازم امید وارم لذت ببرید

چرا خداوند گناه ابلیس را بعد از آن همه عبادت نبخشید؟!
نویسنده : س . جمال عباسی - ساعت ۳:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢
 

در قرآن کریم آمده است که خداوند، ابلیس را پس از آن همه عبادت، فقط به خاطر امتناع از یک سجده، معذب کرد. چرا از او نگذشت؟ او که ارحم الراحمین است.

 

 


 
 
دعا برای از بین بردن ناراحتی های فکری
نویسنده : س . جمال عباسی - ساعت ۳:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢
 

دعایی منسوب به حضرت امیرالمومین علی علیه السلام - زیر آسمان و مأیوس از غیر خداوند این ذکر شریف را بگویید :

اللَّهُمَّ إِنِّی أَتَوَجَّهُ إِلَیْکَ بِنَبِیِّکَ نَبِیِّ الرَّحْمَةِ وَ أَهْلِ بَیْتِهِ الَّذِینَ اخْتَرْتَهُمْ‏ عَلى‏ عِلْمٍ عَلَى الْعالَمِینَ‏ اللَّهُمَ‏ فَذَلِّلْ‏ لِی‏ صُعُوبَتَهَا وَ حُزُونَتَهَا  وَ اکْفِنِی شَرَّهَا فَإِنَّکَ الْکَافِی الْمُعَافِی وَ الْغَالِبُ الْقَاهِر

منبع:


 
 
 
نویسنده : س . جمال عباسی - ساعت ۳:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢
 

در مورد ماه صفر آمده است؛ آگاه باش که این ماه معروف به نحوست و بد یمنى است و براى رفع نحوست و بد یمنى چیزى بهتر از صدقه دادن و خواندن دعاها و استعاذات‏ وارده نیست.


 
 
بعد از بهشت و جهنم چه می شود؟!‌
نویسنده : س . جمال عباسی - ساعت ٢:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢
 

بعد از بهشت و جهنم چه می شود؟!‌

پس از ورود به بهشت و جهنم، آخر کار انسان کجاست؟ آیا در یک جا ماندن انسانی که میل به بی‌نهایت دارد، تکراری نمی‌شود و دیگر آن که آیا ممکن است که یک جهنمی، اهل بهشت شود؟


 
 
سن افراد در جهنم و بهشت چقدر خواهد بود؟
نویسنده : س . جمال عباسی - ساعت ٢:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢
 

تغییر شکل و شمایل انسان ها با تغییر سن و سال از موضوعات مربوط به این دنیا است، اما جهان آخرت به ویژه بهشت این گونه قابل تصویر نیست که انسان ها شکل و قیافه های مختلف مثلاً گروهی کودک، عده ای میان سال، برخی پیر و... باشند. حتی اگر معتقد باشیم که جهان آخرت نیز مادی است، اما در هر حال سنو سال با آن تصوری که اکنون از آن داریم برای بهشتیان وجود ندارد. آنچه از روایات برمی آید، این است که مؤمنانی که وارد بهشت می شوند به صورت انسان های جوان و زیبا هستند: "یدخلون الجنة شبابا منورین و قال إن أهل الجنة جرد مرد مکحلون"؛[1] بهشتیان مانند جوانانی زیبا و نورانی وارد بهشت می شوند. به عبارت دیگر، آنان دائما در بهترین شکل و حالت هستند که گذر زمان در این شادابی تأثیری نخواهد داشت.

 

در قرآن کریم آن جا که از همسران پاک بهشتى سخن به میان آمده، مى‏گوید: نزد بهشتیان همسرانى است که فقط چشم به شوهرانشان دوخته‏اند، همگى جوان و با شوهران خود هم سن و سال اند: "وَ عِنْدَهُمْ قاصِراتُ الطَّرْفِ أَتْرابٌ".[2]

 

"اتراب" به معناى "م سن و سال"، یکی از توصیفات براى زنان بهشتى نسبت به همسرانشان است؛ چرا که توافق سنى جاذبه را میان دو همسر افزون مى‏کند، و یا توصیفى است براى خود آن زنان که همه آنها هم سن و سال و جوانند.[3] به بیان دیگر؛ هیچ یک در معرض اختلاف جوانى، پیرى و فرسودگى قرار نخواهند گرفت، نه کودک اند و نه پیر و فرسوده.[4]

[1]  ابن شهر آشوب، مناقب آل ابیطالب، ج 1، ص 148، مؤسسه انتشارات علامه، قم، 1379ق.

 

[2]  ص، 52.

 

[3]  مکارم، ناصر، تفسیر نمونه، ج 19، ص 317، دار الکتب الإسلامیة، تهران، چاپ اول، 1374 ش؛ سیوطی، جلال الدین، الدر المنثور فی تفسیر المأثور، ج 5، ص 318، کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی، قم، 1404 ق.

 

[4]  ابن عجیبه، احمد بن محمد، البحر المدید فى تفسیر القرآن المجید، تحقیق، قرشى رسلان‏، احمد عبدالله، ج 5، ص 36، ناشر زکى، حسن عباس، قاهره، 1419 ق‏؛ تفسیر الصافی فیض کاشانى، ملا محسن‏، تفسیر الصافى‏، تحقیق، اعلمى‏، حسین، ج 4، ص 306، انتشارات الصدر، چاپ دوم‏، تهران‏، 1415 ق‏.