نیک نام

در این وبلاگ قصد دارم به مطالب مختلفی بپردازم امید وارم لذت ببرید

کوکاکولا تاریخچه و اسراییلی بودن ان
نویسنده : س . جمال عباسی - ساعت ۳:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٤
 

 

تاریخچه کوکاکولا . محبوبترین نوشیدنی همه دوران
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          تاریخچه کوکا کولا . به عنوان یکی از محبوبترین نوشیدنی های همه ملل . دارای فراز و نشیب بسیاری است و اولین بار در یک لابراتوار داروخانه ای در اتلانتا به وجود امد .

جان پمبرتون یک داروساز ساده با الهام از حسی کنجکاو در شهر اتلانتا بود .

در یک بعد از ظهر پمبرتون مایع زرد رنگی را با اب گازدار ( سودا ) مخلوط کرد و جالب اینکه بعد از عرضه در داروخانه اش مورد توجه قرار گرفت و جان پمبرتون هر شیشه ان را به قیمت ۵ سنت به فروش رساند .

حسابدار پمبرتون به نام فرانک رابینسون نام این ترکیب را در دفاترش به نام ( ترکیب کوکا کولا ) ثبت کرد و این اولین بار بود که این نام ثبت شد و اعلام موجودیت نمود . در اول کار . پمبرتون روزی ۹ شیشه به فروش میرساند . در سال ۱۸۸۸ پمبرتون فوت کرد بدون اینکه بتواند پی ببرد ترکیبی که درست کرده در اینده چه طرفداران و علاقمندانی پیدا خواهد نمود

به فاصله سه سال از ۱۸۸۸ تا ۱۸۹۱ یک تاجر اهل اتلانتا به نام اسا گریکز کاندلار . به عنوان اولین رئیس و مالک نام و برند تجاری کوکا کولا معرفی شد .

کاندلار یک تاجر به تمام معنا و زیرک بود . او به دنبال راهی برای شناساندن ترکیب کوکاکولا به مردم و مشتریانش بود . ابتدا اقدام به تولید و عرضه کوپن های مخصوص نمود و در ادامه اقدام به درج و چاپ نام ترکیبش یعنی کوکا کولا در عطاری ها ( داروخانه ها ) و همچنین به روی انواع تقویم ها و ساعت ها نمود به گونه ای که مردم در هر جا .. با نام کوکا کولا روبرو می گشتند و اشنا می شدند .

از ۱۸۹۵ کاندلار اقدام به تولید و عرضه شربت کوکا کولا در شهرهای شیکاگو . دالاس و لس انجلس نمود

در سال ۱۸۹۴ یک بازرگان اهل می سی سی پی به نام جوزف بیدن هارن . برای اولین بار کوکا کولا در بطری عرضه کرد . بیدن هارن . دوازده عدد از انها را برای کاندلار فرستاد و این کار . راهی طلائی برای عرضه کوکا کولا و مسیر موفقیت امیز اینده اش بود .

۵ سال بعد در سال ۱۸۹۹ دو وکیل به نام های بنیامین توماس و جوزف وایتهد . حق انحصار فروش هر بطری شربت کوکا کولا را برای کاندلار به قیمت تنها یک دلار به ثبت رساندند

در سال ۱۹۴۰ . یعنی درست در اوایل شروع جنگ جهانی دوم شرکت کوکاکولا فرمول جدید و میوه ای خود با نام تجاری فانتا ( Fanta ) را معرفی نمود که معطر به اسانس پرتقال و ترنج بود و در سالهای بعد یعنی در سال ۱۹۶۱ محصول دیگر خود به نام سپرایت ( Sprite ) با طعم سودا ( لیمو ) را عرضه نمود

نحوه تبلیغات شرکت در این زمانها بسیار جالب و زیرکانه بود . شاید خیلی ها ندانسته یا باور نداشته باشند که فلسفه و سمبل به وجود امدن بابانوئل معروف نتیجه همین تبلیغ کوکاکولا بوده است و نهایتا کار به جائی کشید که امروزه از بابانوئل به عنوان نماد محبت و احسان در کشورهای مختلف از جمله امریکا و اروپا یاد می شود و خیلی ها باور ندارند که بابانوئل صرفا زاده تبلیغ شرکت کوکاکولا بوده است

در سال ۱۹۴۱ کشور امریکا وارد جنگ جهانی دوم شد و هزاران نفر از زنان و مردان به خارج از کشور فرستاده شدند و ژنرال دوایت ایزنهاور با ارسال یک تلگراف فوری به شرکت کوکا کولا خواستار ارسال ترکیبی گیاهی از کوکاکولا به خط مقدم برای سربازان شد که بعدها مورد توجه و استقبال قرار گرفت و در نهایت با پایان یافتن جنگ و پیروزی متفقین در جنگ مسیر موفقیت و پیشروی کوکاکولا هموارتر شد

نمایی از شرکن کوکاکولت در مشهد !!!!!


با گذشت زمان خط مشی کوکاکولا هم تغییر کرد .

در سال ۱۹۸۱ Roberto C . Goizueta رئیس وقت و مدیر ان زمان کوکا کولا . دست به یک ریسک و عمل محتاطانه زد . اقدام او معرفی فرمولی جدید از کوکاکولا با نام تجاری Diet Coke یا همان کوکاکولای دایت بود . که دارای کالری بسیار پائین بود و در زمان خودش اولین نوع از این فرمول به حساب می امد .

این عمل Goizueta از این جهت متحورانه و ریسک به حساب می امد که دقیقا بعد از ۹۹ سال ترکیب نوشیدنی کوکاکولا دچار تغییر میشد و منتقدان این حرکت شرکت را بزرگترین اشتباه بازاریابی ارزیابی کردند . و جالب اینکه این فرمولاسیون . با استقبال عمومی مردم مواجه شد . ولی فرمول قدیمی هم به واسطه ورود این ترکیب از بین نرفت و مدت زمانی بعد با نام تجاری

Coca - Cola classic ( کوکاکولا کلاسیک ) دوباره به فروشگاه ها بازگشت

امروزه شرکت کوکاکولا با افتخار اعلام میکند که به رکورد فروش ۴/۱ میلیارد انواع نوشیدنی کوکاکولا در جهان دست یافته ..!!

ترکیبات و ملاحضات :

سوای طعم دوست داشتنی و وسوسه برانگیز . باید به نکات دیگری هم توجه نمود . نوع ترکیباتی که اخیرا در این نوع نوشیدنی ها به کار می رود با ترکیبات اولیه ان بسیار متفاوت است و به تعبیری می توان گفت نمونه های اولیه بسیار سالم تر بودند .

هیچگاه پیش از خواب . این نوع نوشیدنی ها را مصرف نکنید .. یکی از ترکیباتی که اخیرا مورد استفاده پیدا کرده کافئین می باشد که با درصد خاصی در نوشیدنی اخلاط می گردد .

این نوع نوشیدنی های گازدار . دارای هیچگونه چربی و پروتئین و همچنین کربوهیدراتی نیستند . در عوض دارای کالری و قند مصنوعی فراوانی هستند . و حتی گفته شده که در اغلب نوشابه های زیرو Zero و یا Diet که معمولا انها را به نام نوشابه های بدون قند می شناسیم از نوعی از ترکیبات ساخارین که نوعی قند مصنوعی است استفاده می شود .

به غیر از رنگهای مصنوعی متفاوت . ترکیبات خاص دیگری هم وجود دارد که مظرات انها برای بدن انسان توسط گروه های پزشکی و تغذیه در سراسر دنیا تائید شده و مهمترین و شایع ترین انها ایجاد مسمویت های خفیف و حالت دوار ( سرگیجه ) بعد از مصرف در افراد متفاوت می باشد . پس در بهترین حالت شاید بتوان گفت .. همیشه جانب اعتدال را رعایت فرمائید ..!!و اما کوکاکولا و اسرایئلی ها                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

اصلاً تا به حال شده به آرم معروف نوشابه محبوب کوکاکولا در آینه نگاه کنید؟آرم Cocacola در آینه وقتی به صورت (عکس خوانده شود) تداعی گر عبارت «لا محمد لا مکه» است.
                                                              این شرکت در یکی از ترح های تبلیغاتی خود نیز آرم کوکاکولا را روی گنبد مسجد الاقصی منتاژ کرده و نوشته است : «با نوشیدن این نوشابه آمریکایی شما از حامیان اسرائیل خواهید بود»!!!     چندی پیش نیز واحد تبلیغات کوکاکولا نماز گزاران یک مسجد را به صورت بطری های این نوشابه ترسیم کرده بود!                                                                                                                                                                                                                                          اوضاع همین است که هست.

هر ریالی که بابت خرید و مصرف این محصولات می پردازیم، گلوله ای می شود در قلب کودک فلسطینی و بمبی بر سر خانه اش و عاملی برای ویرانی سرزمین و آوارگی هموطنان او.

پس من و شمای مصرف کننده کالاهای آمریکایی و اسرائیلی در قتل عام آنان شریک می شویم.

حالا بگذریم از اینکه پول ما بودجه سالانه دولت اسرائیل را افزایش و موجبات رفاه زندگی شهروندان آن را فراهم و روزگار را به کام مردم آن می گرداند و این تازه اول قضایا است.

آیا خرید و استفاده از این محصولات، به معنای همکاری و شرکت در جنایات بی رحمانه رژیم غاصب اسرائیل نخواهد بود؟

آیا با دانستن این حقایق، باز هم از این محصولات استفاده خواهید کرد؟

آیا هیچ وجدان بیداری، حاضر می شود هر ریال از درآمد خود را صرف شلیک گلوله به زنان و کودکان مظلوم فلسطینی کند؟