نیک نام

در این وبلاگ قصد دارم به مطالب مختلفی بپردازم امید وارم لذت ببرید

آرایش؛ سند برد‌‌‏گی زنان امروز
نویسنده : س . جمال عباسی - ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٦/۱
 

آرایش؛ سند برد‌‌‏گی زنان امروزپزشک مصری معتقد است، در نظام سرمایه‏‌داری در بازار آزاد، زنان به کالای جنسی و تن‏های بدون سر تبدیل می‏شوند. پس برای این‌که تنها تن باشید، باید مراقب این تن باشید؛ که این تن و بدن چین و چروک برندارد و همیشه برای مردان جذاب باشد.به گزارش جام نیوز، سایت رادیوزمانه درخبر 13 آگوست(22مرداد) خود با اشاره به وضعیت وخیم جایگاه زن در نظام های لیبرال و سکولار، آورد: «زیبایی و زیبا دیده شدن، از سیاست‌های نظام مصرفی مردسالار ویکی از شاخصه‌های زندگی در جامعه مدرن امروزی است.»
این سایت با اشاره به جایگاه پایین زن در جوامع غربی، یاد آور شد: «در طول تاریخ، همواره بدن زنان به بهانه افزایش جذابیت و جوان‌تر شدن، افزایش مهارت‌های اجتماعی و موفقیت شغلی کنترل شده است و نشانه‌های زیباشناختی جامعه مردسالار، گاه از طریق پوشیدن لباس‌های تنگ، رژیم‌های غذایی و لاغر اندامی و امروزه توسط جراحی‎های زیبایی بر بدن زنان اعمال شده است تا بدن آن‌ها را با معیارهای زیباشناختی جامعه همراه کند. وجود چنین معیارهایی برای بدن زنان به بافت تنگ‌نظرانه و مردسالار برخی جوامع بازمی‌گردد.»
این سایت به نقل از نوال سعداوی، فعال اجتماعی، نویسنده و پزشک مصری، خاطر نشان کرد: « زنان در نظام مردسالار به دام افتاده‏اند و از زنان به منزله‏ تن و کالا استفاده می‏شود. در نظام های سرمایه‏‌داری در بازار آزاد، زنان به کالای جنسی و تن‏های بدون سر تبدیل می‏شوند.پس برای این‌که تنها تن باشید، باید مراقب این تن باشید؛ که این تن و بدن چین و چروک برندارد و همیشه برای مردان جذاب باشد.»
او ادامه می‌دهد: « آرایش یکی از بزرگ‏ترین سندهای برد‌‌‏گی زنان امروز است. جامعه‌ای که چشم خود را به روی نبوغ و دیگر توانایی‌های زنان بسته است و آن‌ها را مانند عروسکی زیبا با بدنی ظریف می‌بیند، معیارهای زیبایی با مرور زمان به معیارهای کمّی تبدیل می‌شود.»
رادیوزمانه با انتقاد از گسترش صنعت جراحی پلاستیک، تاکید کرد: «صنعت جراحی زیبایی با تکیه بر معیارهای زیبایی‌شناختی جوامع امروزی، حس زشت بودن را در زنان ایجاد می‌کند و از اعتماد به نفس آنان می‌کاهد. در مقابل این زشتی نیز این راه حل را می‌گذارد که زنان می‌توانند با مراجعه به مطب‌های زیبایی و سپردن تن خود به تیغ جراحی این زشتی را درمان کنند و اعتماد به نفس از دست رفته خود را بازگردانند.»
این سایت با اشاره به بحران های اجتماعی که همراه مدرنیته جوامع غربی را در نوردید، با انتقاد از سیاست های مردسالارانه این جوامع، تصریح کرد: «در چنین جوامعی زنان را به کالای جنسی تبدیل می‌کنند، بیشتر جراحی‌ها در راستای برجسته شدن و پررنگ شدن اندام‌های جنسی زنان است. بعد از زیباتر جلوه دادن چهره و ظریف‌تر کردن بینی و برجسته کردن لب‌ها بیشتر جراحی‌ها روی سینه‌ها، ران‌ها، باسن و شکم انجام می‌گیرد تا سینه‌ها را بزرگ‌تر، ران‌ها را کشیده‌تر و نازک‌تر و باسن را برجسته‌ترکنند و چربی‌های شکم را از بین ببرند و آن را لاغرتر نشان دهند.»
شایان ذکر است، اسلام در آغاز اعلام علنی، گام های بلندی به سود زن و حقوق انسانی او برداشت، اسلام زن را همان گونه دید که در طبیعت هست. از این رو هماهنگی کامل میان فرمان های قرآن و فرمان های طبیعت برقرار است. در واقع زن و مرد دو ستاره‌اند در دو مدار مختلف و هر کدام باید در مدار خود و فلک خود حرکت نمایند " نه خورشید را سزد که به ماه برسد و نه شب بر روز پیشی جوید و هر کدام در سپهری شناورند " (سوره یس آیه 40) پس شرط اصلی سعادت هر یک از زن و مرد و در حقیقت جامعه بشری این است که دو جنس هر یک در مدار خویش به حرکت خود ادامه بدهند. آزادی و برابری آنگاه سود می‌بخشد که هیچ کدام از مدار و مسیر طبیعی و فطری خویش خارج نگردند. آنچه در هر جامعه‌ای ناراحتی آفریده است قیام برضد فرمان فطرت و طبیعت است.
عدم توجه به وضع طبیعی و فطری زن، بیشتر موجب پایمال شدن حقوق او می‌گردد. اگر مرد در برابر زن جبهه ببندد و بگوید تو یکی و من یکی، کارها، مسئولیتها، بهره‌ها، پاداشها، کیفرها، همه باید متشابه و همشکل باشد همانگونه که در غرب نگاه به زن همین است، در این صورت زن در کارهای سخت و سنگین باید با مرد شریک شود و به فراخور نیروی کارش مزد بگیرد، توقع احترام و حمایت از مرد نداشته باشد، تمام هزینه‌های زندگی خودش را بر عهده بگیرد. و در هزینه فرزندان با مرد شرکت داشته باشد و ... که در این وقت است که زن در وضع سختی قرار خواهد گرفت، زیرا نیروی کار تولید زن بالطبع کمتر از مرد است و استهلاک ثروتش بیشتر. اسلام با در نظر گرفتن وضع طبیعی و فطری هر یک از زن و مرد با توجه به تساوی آنها در انسان بودن و حقوق مشترک انسانها، زن را در وضع بسیار مناسبی قرار می‌دهد که نه شخصش کوبیده شود و نه شخصیتش. پس در زمینه احیای حقوق زن دیدگاهی که طبیعت را راهنمای خود قرار دهد در نهضت حقوق زن به معنی واقعی موفق خواهد شد.
اسلام زن را همچون گلی خوشبو می داند، معصوم در این زمینه می فرماید: «و لا تملک المراه من امرها ماجاوز نفسها، فان المراه ریحانه و لیست بقهرمانه» نباید از زنان بیش تر از حد توانشان انتظار داشته باشید، زیرا آنها گلی خشبو هستند و مبارزه گر و جنگجو نیستند.