نیک نام

در این وبلاگ قصد دارم به مطالب مختلفی بپردازم امید وارم لذت ببرید

چرا اهل سنت به موعودی به نام مهدی معتقدند ولی موعود شیعیان را قبول ندارند.
نویسنده : س . جمال عباسی - ساعت ٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱٠/٢٠
 

 

 

چرا اهل سنت به موعودی به نام مهدی معتقدند ولی موعود شیعیان را قبول ندارند.                                                                                                          اهل سنت نیز به ظهور حضرت مهدی(عج) در آخر الزمان اعتقاد دارند و ده‏ها اثر در این زمینه نوشته‏اند. البته در جزئیات موضوع اختلاف‏هایی با شیعه دارند؛ ولی در اصل، مسأله «مهدویت» از جمله مواردی است که همه مسلمانان بر آن اتفاق نظر دارند. برای توضیح بیشترر.ک: 
1- منتخب الاثر لطف اللّه‏ صافی
2- کتابنامه امام مهدی(عج) مهدی پور

 


 

اعتقاد اهل سنت به حضرت مهدی(عج) نیز مانند شیعیان است و آن حضرت را از فرزندان حضرت فاطمه(س) می‏دانند. در «سنن ابی داود» - که از کتاب‏های مهم اهل سنت است - در «باب ماجاء فی المهدی» حدیث شماره 3735 از ام سلمه نقل شده است که: سمعت رسول اللّه‏(ص) یقول المهدی من عترتی من ولد فاطمة ؛ شنیدم پیامبر(ص) فرمود: مهدی از عترت من از نسل فاطمه(س)است{m. و در حدیث شماره 3736 از ابی سعید خدری نقل شده است که: قال رسول اللّه‏(ص) المهدی منی اجلی الجبهة اقنی الانف یملأ الارض قسطا و عدلاً کماملئت جورا و ظلما ؛ پیامبر(ص) فرمود: مهدی از من است، او فراخ پیشانی و... است. زمین را از عدل و داد پر می‏کند همان‏طور که از ظلم وجور پر شده است{m. تنها فرق اساسی بین دیدگاه شیعه و اهل سنت، آن است که آنان می‏پندارند امام‏زمان(عج) هنوز متولد نشده‏اند.
برای آگاهی بیشتر ر.ک: اتفاق در مهدی موعود(عج)، سید علی اکبر حسینی، دفتر انتشارات اسلامی.
کتاب فوق با استناد به روایات اهل سنت و اقوال بزرگان این مذهب به وجود یقینی حضرت صاحب الزمان(عج) به عنوان امام دوازدهم از دیدگاه اهل سنت می‏پردازد.
آنچه در ادیان بزرگ الهی به طور قطع و مسلم وجود دارد وعده آمدن مصلح کل جهانی است. البته جزئیات آن در کتب مقدس متفاوت است و تحریفاتی که در آنها انجام گرفته مشکلاتی را در تعیین دقیق مشخصات آن ایجاد کرده است. ولی در عین حال اصل انتظار مصلح وپدید آمدن حکومت حق و عدل واحد جهانی در ادیان بزرگ الهی وجود دارد. در متون اهل تسنن به آن حضرت اعتقاد دارند. البته برخی معتقدند که آن حضرت هنوز به دنیا نیامده‏اند. شاید علت آن همان مخفی داشتن ولادت آن حضرت از غیر خواص شیعه به خاطر ترس حکام جوربوده است.
برای نمونه نگاه کنید: انتظار مسیحا در آیین یهود، کرینستون، ترجمه: حسین توفیقی، مرکز مطالعات ادیان و مذاهب قم.