چرا اهل سنت به موعودی به نام مهدی معتقدند ولی موعود شیعیان را قبول ندارند.

 

اعتقاد اهل سنت به حضرت مهدی(عج) نیز مانند شیعیان است و آن حضرت را از فرزندان حضرت فاطمه(س) می‏دانند. در «سنن ابی داود» - که از کتاب‏های مهم اهل سنت است - در «باب ماجاء فی المهدی» حدیث شماره 3735 از ام سلمه نقل شده است که: سمعت رسول اللّه‏(ص) یقول المهدی من عترتی من ولد فاطمة ؛ شنیدم پیامبر(ص) فرمود: مهدی از عترت من از نسل فاطمه(س)است{m. و در حدیث شماره 3736 از ابی سعید خدری نقل شده است که: قال رسول اللّه‏(ص) المهدی منی اجلی الجبهة اقنی الانف یملأ الارض قسطا و عدلاً کماملئت جورا و ظلما ؛ پیامبر(ص) فرمود: مهدی از من است، او فراخ پیشانی و... است. زمین را از عدل و داد پر می‏کند همان‏طور که از ظلم وجور پر شده است{m. تنها فرق اساسی بین دیدگاه شیعه و اهل سنت، آن است که آنان می‏پندارند امام‏زمان(عج) هنوز متولد نشده‏اند.
برای آگاهی بیشتر ر.ک: اتفاق در مهدی موعود(عج)، سید علی اکبر حسینی، دفتر انتشارات اسلامی.
کتاب فوق با استناد به روایات اهل سنت و اقوال بزرگان این مذهب به وجود یقینی حضرت صاحب الزمان(عج) به عنوان امام دوازدهم از دیدگاه اهل سنت می‏پردازد.
آنچه در ادیان بزرگ الهی به طور قطع و مسلم وجود دارد وعده آمدن مصلح کل جهانی است. البته جزئیات آن در کتب مقدس متفاوت است و تحریفاتی که در آنها انجام گرفته مشکلاتی را در تعیین دقیق مشخصات آن ایجاد کرده است. ولی در عین حال اصل انتظار مصلح وپدید آمدن حکومت حق و عدل واحد جهانی در ادیان بزرگ الهی وجود دارد. در متون اهل تسنن به آن حضرت اعتقاد دارند. البته برخی معتقدند که آن حضرت هنوز به دنیا نیامده‏اند. شاید علت آن همان مخفی داشتن ولادت آن حضرت از غیر خواص شیعه به خاطر ترس حکام جوربوده است.
برای نمونه نگاه کنید: انتظار مسیحا در آیین یهود، کرینستون، ترجمه: حسین توفیقی، مرکز مطالعات ادیان و مذاهب قم.


/ 1 نظر / 18 بازدید
سلام

سلام به تو بيا تو فارم فا دات کام به پرو فايل من هم توش سر بزم مهســـــــــا منتظرم